Anne Karnında Down Sendromu Belirtileri
15 Mayıs 2024

Anne Karnında Down Sendromu Belirtileri

Anne karnında down sendromu belirtileri; down sendromu genetik bir farklılıktır. Halk arasında down sendromu mongol Bebek durumu olarak da bilinmektedir. Down sendromu kromozomsak bir durumdur ve zekâ geriliği durumu yaşanmaktadır. 21. Kromozomun iki tane olması gerekirken üç tane olması sonucu oluşmaktadır. Down sendromlu kişilerde kendilerine has yüz görünümü bulunmaktadır. Öğrenme güçlüğü ve konuşma güçlükleri yaşamaktadırlar. Zihinsel kavramada eksiktirler. Normal bir kişinin vücudunda bulunan kromozom sayısı 46'dır. Ancak down sendromlu kişilerde bu sayı 47'dir. Down sendromuna neredeyse 1000 doğumda bir rastlanmaktadır. Annenin yaşının büyük olması çocuğun down sendromlu doğma olasılığını yükseltmektedir.

Anne karnında down sendromu nasıl anlaşılır ve belirtileri nelerdir?

Down sendromunun bebeğin anne karnındayken tanısı için kullanılan bazı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler ikili test, üçlü test, dörtlü test ve ende kalınlığı gibi prenatal tarama testleridir. Bu tarama testleri ultrasondan daha duyarlı olduğu için bu yöntemler daha çok kullanılmakta ve ultrason arka planda kalmaktadır. Kullanılan bu tarama testleri bebeklerin down sendromlu olup olmadıklarını yüzde seksen oranında ortaya çıkarmaktadır. Yaklaşık olarak bebeklerin down sendromlu oluşlarını ultrasonla yüzde otuz oranında görülebilmektedir. Çünkü yüzde otuz oranında ultrasonla tespit edilebilen yapısal anormallikler vardır. Kısacası down sendromlu bebeklerin çok büyük bir kısmı ultrasonografi ile normal görünür. Beneklerde down sendromunu tespit edecek herhangi bir anormallik görünmez.

Down sendromlu bebeklerin, gebeliğin 15 ve 20. Haftaları arasında yaklaşık olarak yarısında artmış ense kalınlığı bulgularına rastlanabilmektedir. 11 ve 14. Haftalarda Enes'e kalınlığı sebebiyle tehlikeli bir dönemdir ancak 20. Haftadan sonra daha ileri seviyeye çıkmaktadır. Yirminci haftadan sonra ense kalınlığı düzeltilebilmektedir.

Anne Karnında Down Sendromu Belirtileri Yorumları

soru

Ayse

30 Mayıs 2024 Perşembe

Bebeğin bacak boyu kısa imiş dedi doktor davm sendromu olabilir dedi doktor 36 hafta gebeyim şimdiye kadar herşey normal idi olabilirmi

Cevap yaz
cevap

Kulan

30 Mayıs 2024 Perşembe

Sevgili ayşe Öncelikle inşaallah bebeğini hayırla kucağına alırsın. Sakın üzülme Allahtan ümit kesilmez sen doktora gitmeyi ihmal etme eğer 36 haftaya kadar iyi gittiyse inşaallah bundan sonra da iyi gider.sen içini ferah tutmaya çalış inşaallah her şey yolunda gider.

soru

Necla

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Anne Karnında Down Sendromu Belirtileri Nasıl Olur.

Cevap yaz
cevap

Gelincik

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Necla Hanım, anne karnındayken bebeğin down sendromlu olup olmadığını anlayabilmek için bazı testlerin doktorunuz tarafından yapılması gerekmektedir. Bu test genellikle ailede herhangi bir kişinin daha down sendromundan etkilenmiş olması gerekmektedir. Eğer böyle bir durum var ise kesinlikle test yapılarak kontroller sağlanır.

soru

Zeynep kilic

11 Mayıs 2024 Cumartesi

4 aylik hamile olan yengeme yapilan DNA testinde bebeginin down sendromu riski gorunuyor gercek olma olasiligi ne Anne karninda tedavisi var mi

Cevap yaz
cevap

Derya

11 Mayıs 2024 Cumartesi

15. haftadan sonra bebeğinizin ense kalınlığı bulguları daha da gelişmiş olduğundan anne karnında tedavi edilmesi oldukça risklidir. Bebeğinizin 2 ile 3 aylık dönemlerinde ancak tedavi edilmesi mümkündür. Bebeğinizin 10. haftadan sonra Down sendromlu olup olmadığı ortaya çıkıyor. Bundan hemen sonra önlem almanız gerekir. İşallah sağlıklı bir doğum geçirirsiniz. Geçmiş olsun.

soru

özcan koçak

05 Mayıs 2024 Pazar

Doktorlar dovn sendromu dediler fakat bebek anne karninda cok hareketli normalmi

Cevap yaz
cevap

Admin

05 Mayıs 2024 Pazar

Özcan Koçak,

Bebeğin anne karnında hareketli olması normal bir durumdur. Down sendromu, genetik bir durumdur ve bebeğin hareketliliği ile doğrudan bir ilişkisi yoktur. Ancak, doktorunuzun tavsiyelerine uymanız ve düzenli kontrollerinizi yaptırmanız önemlidir. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Down Sendromu Hikayeleri

Down Sendromu Hikayeleri

Down Sendromu Genetik Midir?

Down Sendromu Genetik Midir?

Down Sendromu Nedir?

Down Sendromu Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Down Sendromu Ultrason Bulguları

Down Sendromu Ultrason Bulguları

Mozaik Down Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Mozaik Down Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Tüp Bebekte Down Sendromu Riski Nedir?

Tüp Bebekte Down Sendromu Riski Nedir?

Down Sendromu Tedavisi

Down Sendromu Tedavisi

Down Sendromu Kromozom Sayısı Kaçtır?

Down Sendromu Kromozom Sayısı Kaçtır?