Down Sendromu Burun Kemiği Nasıl Olur?
15 Mayıs 2024

Down Sendromu Burun Kemiği Nasıl Olur?

Down sendromu burun kemiği, Down sendromunun tanısında burun kemiğinin gelip gelişmediği çok önemlidir. Burun kemiğinin gelişimi ve gelişme seviyesi normal boyutlarda olması gerekenden daha eksik bir gelişme göstermesi Down sendromu tanısını güçlendirmektedir. Down sendromu doğumdan önce gebelik döneminde testler ile anlaşılması gereken bir olgudur. O yüzdende hiçbir risk faktörü içermeyen gebeliklerde bile hastalığın olup olmadığının taranması için prenatal dönemde bazı testler özellikle anne adaylarına uygulanmaktadır.

Prenatal testlerin bir kısmı; PAPP-A ve Free beta HCG hormonları, bebeğin USG ile ense deri saydamlığı ölçümü, dopler USG ile damarlardaki kan akımının değerlendirilmesi ve burun kemiği varlığının ve büyüklüğünün incelenmesi şeklinde testlerden meydana gelir. USG ve kan testi sayesinde dünyada yüzde doksan üzerinde Down sendromu kişilerde yakalanabilmektedir. O yüzdende risk taşıyıp taşımadığını bakılmaksızın bebeğin gelişim sürecindeki ilerleyişine bakılarak Down sendromu testleri hekimler tarafından istenmektedir.

Down sendromu burun kemiği

2007 yılında yayınlanan Amerikan kadın doğum birliğinin rehber görüşü Down sendromu vakıalarının görülme riskini yaş ve cinsiyete göre olduğunu tanımlamıştır. O yüzdende anne adayları içerisinde bu tür özelliklere sahip bayanların hekimlerinden bu konu hakkında bilgi almaları ve bu doğrultuda gebelik dönemlerinde işlem yapmaları gerekir. Yapılacak bu testle on bir ile on dördüncü haftalarda gebelik döneminde bebeğin ultrasonla ense deri saydamlığı ölçümü ve burun kemiğinin varlığının araştırılması ve anne kanından bakılan PAPP-A ve Free-Beta HCG hormonlarına bakılması en erken yapılabilen günümüzde en güvenilir tarama testlerindendir. Down sendromu olan bebeklerde gebeliğin on birinci ve on dördüncü haftalarında ense kısmında sıvı birikmesi olmakta, on dördüncü haftadan sonra bu sıvı kaybolmaktadır. Ensedeki deri saydamlığı ölçümü normal gebelik ultrasonu sırasında bu konuda tecrübeli doktorlar tarafından beş ile on dakika arasında yapılabilen ve zararsız bir tetkiktir. Bu sayede uygulanan testlerde burun kemiği gelişimi yapılacak ultrasonografi de gözükmediğinden Down sendromu tanısını koymada doktorlara kolaylık sağlamaktadır.

Down sendromu burun kemiği iki kemiğin birleşmesi ile oluşmuş kemiklerden meydana gelir. Sagital planda doğru bir ölçüm yapılması gerekir. Burun kemiği yokluğu veya normal seviyeden daha küçük olması kromozom hastalıkları riskini ciddi oranlarda arttırmaktadır. 3 D sonografi kullanıldığında iki kanattan oluşan burun kemiği daha detaylı incelenebilmektedir. Bunun dışında 2 D ultrasonlarda burun kanatlarından birisi olmasa da burun kemiği var olarak algılanma riski çok yüksektir. Halbuki 3 D li ultrasonlar kullanıldığında burun kemiğinin her iki kanadı da görülebilir. Down sendromlu Fetus yakalama oranları 3 D ultrasonlar ile daha yüksektir. Bu yüzdende 3 D ultrasonlar daha güvenilir sonuçlar verir. Burun kemiği yokluğu veya gelişim eksikliğinden dolayı ufaklığı saptanması invazif girişim önerilmelidir. Sağlıkla kalın.

Down Sendromu Burun Kemiği Yorumları

soru

Merve

26 Mayıs 2024 Pazar

Merabalar ikili test sonucumda nurun kemigi bilinmiyor dio ne demek acaba doktoruma gidemedim henuz

Cevap yaz
cevap

Kader

26 Mayıs 2024 Pazar

Merak ediyorum gitdinizmi doktora canım.inş öyle bir durum yoktur

soru

Nergiz

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Kardeşimin bebeği için down sendromu teşhisi kondu bunu nasıl anlarız hangi hast tedavisi var ne olur yardımcı olun

Cevap yaz
cevap

şuara

13 Mayıs 2024 Pazartesi

rabbim yardımcınız olsun

cevap

Kader

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Mrb . Rabbim yardımcınız olsun öncelikle inşallah öyle değildir.ikili tarama yapılmış mıydı ve o sonuçlar nasıldı?detaylı ultrasonda da bakıldımı?orda burun kemiği gözüküyor muydu?banada doktor aynı dediler dünyam yıkıldı gibiyim bir boşluktayım.ikili tarama testi biraz yüksekti bende 13 haftasında yapılmıştı ense ölçümüde normal idi ama 18 haftalık iken muanede burun kemiği yok dendi ve kalça çok geniş buda download sendromu belirtileri miş anne karnından sıvı alınacak ozaman tam anlaşılıyormuş rabbim yardımcımız olsun inşaallah.merak etdim şimdi siz naptınız kardeşin nasıl

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Down Sendromu Kan Testi

Down Sendromu Kan Testi

Popüler İçerikler

Down Sendromu Hikayeleri

Down Sendromu Hikayeleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tüp Bebekte Down Sendromu Riski Nedir?

Tüp Bebekte Down Sendromu Riski Nedir?

Down Sendromu Eğitimi

Down Sendromu Eğitimi

Hayvanlarda Down Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Hayvanlarda Down Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Down Sendromu Dereceleri Nedir ve Nasıl Belirlenir?

Down Sendromu Dereceleri Nedir ve Nasıl Belirlenir?

Down Sendromu Kromozom Sayısı Kaçtır?

Down Sendromu Kromozom Sayısı Kaçtır?